Banja Dvorovi
U svekolikoj raskoši semberske ravnice: zelenilu, lijepim naseljima, plodnim njivama, uređenim voćnjacima, dobrim putevima...
Banja Dvorovi
U svekolikoj raskoši semberske ravnice: zelenilu, lijepim naseljima, plodnim njivama, uređenim voćnjacima, dobrim putevima i obalama velikih rijeka Save i Drine, banja Dvorovi izgleda kao zeleno ostrvo u moru te ravne ljepote. Ova banja ima parkove, cvijetnjake, aleje, sportske terene, pet bazena, od kojih je jedan olimpijskih dimenzija, hotel Sveti Stefan, restorane, seoska dvorišta prepuna zelenila i lijepo uređena dvorišta...
Ipak, najvrednije u svemu tome jeste blagotvorna geotermalna voda sa temperaturom od 75 Celzijusovih stepeni, koja je izvire sa dubine od 1300 metara. Kod staklene piramide, ispod koje je, u središnjem dijelu banjskog kompleksa, velika bušotina, voda je u Dvorovima natrijumsko-kalcijumsko-hidrokarbonatno-hloridna blago alkalna - to je ono što čini blagotvornost te vode.
Hidrolozi tvrde da je ispod Semberije i Mačve ogromno jezero te vrele skoro laboratorijski čiste vode, nastalo vjekovnim poniranjem voda rijeke Drine kada izbije iza planine Gučevo.
Bušotina vode u Dvorovima urađena je 1956. godine kada su vršena istraživanja nafte. Umjesto crnog zlata potekla je vrela voda. Preduzimljivi Dvorovljani dali su je na analizu, a rezultati su nadmašili očekivanja i najvećih optimista - voda ima čitavu lepezu ljekovitih svojstava.
Banja je postepeno građena. Prvo su imali nekoliko kupatila, rezervoar za vrelu vodu, a onda su 1968. godine izgradili i bazen olimpijskih razmjera. U prvo vrijeme vodu su morali hladiti da bi je koristili u banji. Nastavili su sa izgradnjom hotela, restorana, bazena, sportskih terena, parkova, aleja, cvijetnjaka i druge infrastrukture. Gradnja banje traje i sada. Imaju dosta planova i uvjereni su da će uspjeti u toj namjeri.
Uporedo sa turističko-ugostiteljskim dijelom velika pažnja u banji Dvorovi poklanja se i medicinskom kompleksu, jer se pokazalo pouzdanim liječenje hroničnih reumatskih oboljenja, lakših oblika dijabetesa, hroničnog gastritisa, posttraumatskih povreda ekstremiteta, hroničnih ginekoloških bolesti, lumbaga, spondiloze, epondilitisa i lubmoišijalgije.
Imaju veoma stručan i mobilan medicinski tim, pa je sve više pacijenata iz cijele Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije i drugih krajeva, za banjo Dvorovi se pročulo na čitavom području bivše Jugoslavije, jer geotermalna voda liječi mnoga oboljenja, a pacijentima preporučuju upotrebu geotermalne vode u obliku kupki u svom zdravstvenom bloku, ali postoje i česme, pa vodu mogu nesmetano da koriste svi gosti, putnici-namjernici i svi koji navrate u banjo.
Hotel Sveti Stefan je visoke B kategorije sa 42 dvokrevetne sobe, dva apartmana i liftom. Sobe imaju kupatila i svu neophodnu savremenu opremu. U ovom objektu organizuju se seminari, simpozijumi, savjetovanja i druge velike manifestacije, jer se nalazi na raskrsnici između velikih centara: Beograd, Novi Sad, Sarajevo, Zagreb, Banja Luka, Šabac, Valjevo...
Bazene i sportske terene svakodnevno ljeti posjeti preko od 6.000 gostiju iz Semberije, Podmajevičkog kraja, Podrinja, Mačve, Srema i Posavine. Uprkos tome što izgleda da je taj dio banje prenatrpan u njemu se uvijek može naći dovoljno mjesta za kupanje, odmor, razonodu i rekreaciju, jer postoje bazeni za najmanju djecu, omladinu i za one najsposobnije.
Do Dvorova i njegove glasovite banje sa geotermalnom vodom lako se stiže - ona je između Pavlovića puta i magistrale koja još od zapada Republike Srpske vodi ka mostu na rijeci Savi. Dosta je i putnika koji zastanu u ovoj neobičnoj oazi mira, cvijeća, mladosti i zdravlja, osvježe se nadišu se miline punim plućima, pa nastave dalje pripovijedajući kako u velikoj ravnici postoji banja Dvorovi, a u banji vrela ljekovita voda, te na bazenima i oko njih na hiljade gostiju.
Samo još da počnu i banjske slatke priče kao što je to svojstveno mondenskim mjestima. Nekda se kroz Banju Koviljaču išlo u Evropu, a sada se kroz banju Dvorovi ide za vaskoliki bijeli svijet. I vraća se otuda.
Sport
Tokom godine organizuju se brojna sportska takmičenja a ne mali broj klubova i reprezentacija koriste ovo područje za pripreme: košarkaški, fudbaleri, odbojkaški, rukometnih, teniseri, plivači, ronioci i drugi. Posjeduju terene za odbojku na pjesku, košarku, mali fudbal. Na bazenima se održavaju republička i državna prvenstva u plivanju i ronjenju a veoma popularna je i škola plivanja kroz koju preko 200 mališana u toku jedne sezone nauči da pliva.